DEVENTER – Na anderhalf jaar sociale isolatie keert Carnaval terug in Deventer. In welke vorm wordt nog duidelijk, maar Rubin Wolsing, Prins der Deurzakkers, droomt in ieder geval van de terugkeer van saamhorigheid en familiegevoel. En minstens zo belangrijk: ‘Det wie dit jaar weer volop kunt hossen en feesten, zonder belaagd te worden deur diee nare C geesten.’

Door Luuk Talens

Het is bijna niet meer voor te stellen: een feestende menigte, opeengepakt in warme kroegen en afgeladen pleinen. Toch lijkt het met de beoogde versoepelingen echt te gebeuren: Carnaval keert terug. En dat betekent dat de spreekwoordelijke vlag uit gaat bij Carnavalsvereniging De Deurzakkers. Deventer verandert weer voor even in Stokvissengat en de polonaise kan eindelijk weer offline worden ingezet. ‘Het kriebelt nu echt’, zeggen Rubin Wolsing, dit jaar Prins van de Deurzakkers en Joost ten Bulte, ‘Veurzakker’ van de vereniging. ‘We kunnen eindelijk weer mooie dingen organiseren, corona achter ons laten en de vrolijkheid en uitbundigheid terugbrengen. De energie en bevlogenheid bij onze leden is weer helemaal terug.’

Moeilijke tijd

De langst actieve carnavalsvereniging van Deventer is namelijk blij dat een moeilijke tijd is afgesloten. Na 60 jaar verbinding en ontmoeting, gooide de pandemie het verenigingsleven volledig overhoop. ‘We organiseren altijd het hele jaar door activiteiten’, vertelt Ten Bulte. ‘Van repetities van dansgroepen tot zanggroepen en van Dweilorkest De Deurmatten tot maandelijkse vergaderingen en activiteiten. We zien elkaar vaak en voelen als een warme familie, die voor elkaar klaarstaat in goede en slechte tijden. Toen die familie door corona wegviel heeft dat veel impact gehad op leden.’ Met spontane acties en attenties probeerde de club ‘de boel bij elkaar te houden’. Wolsing: ‘We hebben met z’n allen een (veilig) bezoek gebracht aan een ziek lid, ik heb als Prins kerstgeschenken rondgebracht en we organiseerden verschillende digitale evenementen. Dat was heel mooi, maar toch miste er iets. Vooral leden die minder bedreven zijn met computers hadden het moeilijk. Een belangrijke deel van het sociale leven verdween.’

Saamhorigheid

Nu wil de Prins daar eigenhandig verandering in brengen. Hij wil samen met zijn adjudant (in Deventer ‘Veurloper’) Thijs Helsloot de sociale verbinding terugbrengen in de Deurzakkers én Stokvissengat als geheel. ‘Ik wil een vrolijk en uitbundig gezicht zijn en die intieme, familiaire sfeer stimuleren. Carnaval is voor mij één keer per jaar in een bubbel van gezelligheid stappen met de mensen om je heen, aandacht voor elkaar hebben en samen herinneringen maakt. Ik zou het echt gaaf vinden als die beleving in Deventer wat meer zou groeien. Dat we als stad wat meer samen zouden komen en feesten. We laten dat iedere keer zien tijdens wedstrijden van Go Ahead Eagles en het Nederlands elftal en op die momenten hebben we ook geen moeite met slechte muziek en verkleedpartijen. Die zelfde saamhorigheid brengt Carnaval ook en dat kunnen we wel gebruiken, zeker na zo’n tijd. Bovendien kan de horeca ook wel wat omzet gebruiken.’

Gezondheid voorop

We kunnen dus in Deventer de nodige activiteiten verwachten de komende weken. Verschillende verenigingen en de Federatie Deventer Carnaval vieren in ieder geval in het weekend van vrijdag 25 t/m 27 carnaval. Daarnaast werk elke vereniging aan een alternatief programma, waar iedere Deventenaar aan mee kan doen. Wat dat programma wordt is nog even afwachten.

‘Bij de Deurzakkers hebben we verschillende scenario’s uitgewerkt’, zegt Joost ten Bulte. ‘Het belangrijkste is dat we het verantwoord doen. Ja, er zijn versoepelingen vanuit de overheid, maar de gezondheid van onze leden staat voorop. We hebben oudere leden, mensen uit de zorg, mensen uit het onderwijs en we willen geen negatieve impact hebben op de gezondheid van mensen of de maatschappij. Maar we hopen natuurlijk op een zo mooi mogelijk feest.’ Of zoals Prins Rubin in zijn traditionele Proklamatie voorschrijft: ‘Det wie dit jaar weer volop kunt hossen en feesten, zonder belaagd te worden deur diee nare C geesten.’