We kijken met een nieuwe blik naar Deventer. Wat vinden wij bijzonder aan onze gemeente? Deventer is een authentieke, eigenwijze en vernieuwende Hanzestad. Deze week kijken we met binnenstadsmanager Peter Brouwer vooruit naar de wintermaanden. Hoe creëren we toch de sfeer en warmte van de wintermaanden? En welke initiatieven worden ontplooid?

DEVENTER – We hadden ons moeten opmaken voor het Dickens Festijn. Voor slalommen door bomvolle winkelstraten om de kerstinkopen te doen. Voor de koppen warme chocolademelk onder een heater op de Brink. Voor gezellige borrels of diners met vrienden en te genieten van romantische binnenstad in de donkere dagen.

Maar dat doen we niet. In plaats daarvan zitten we thuis en mijden we sociaal contact. En in plaats daarvan wachten veel Deventer ondernemers in spanning af of hun zaak überhaupt open mag de komende maanden. En of zij de winter financieel overleven. Daarom roept binnenstadsmanager Peter Brouwer Deventenaren op om de stad dit najaar -op een verstandige manier- toch te bezoeken: “Laten we de stad omarmen, nu we dat niet bij elkaar kunnen doen.”

Verantwoord bezoek
Winkeliers zagen hun inkomsten verdampen de afgelopen maanden. En vooruitgang is voorlopig nog niet in zicht. “Daarom vragen we mensen: vergeet die ondernemers niet. De binnenstad is het kloppend hart van onze gemeente. Door even niet bij grote online ketens te winkelen, of alleen boodschappen naast de deur te doen, kunnen we die levendige, sfeervolle stad blijven.”

Dat betekent echter niet dat Brouwer volle winkelstraten voor zich ziet. “Nee, het belangrijkste is dat we zuinig zijn op elkaar. Daarom zeggen wij: kom alleen of met z’n tweeën. En kom niet allemaal tegelijk op vrijdag- of zaterdagmiddag, maar ook op maandag, dinsdag of woensdag. Het liefst in de ochtend, dan is er ruimte genoeg. Zo spreiden we de drukte en blijven we allemaal gezond.’’

Sfeervolle initiatieven
Hoe de komende maanden precies zullen verlopen is natuurlijk een kwestie van afwachten. Volgt een lockdown? Krijgen we juist meer vrijheden? We kijken met z’n allen angstvallig naar Den Haag. Toch gebeurt er ondertussen van alles om een stadsbezoek de komende tijd nog leuker en aantrekkelijker te maken.

Brouwer ziet ondernemers de handen ineen slaan overal creatieve initiatieven ontstaan. “Dat begint natuurlijk met de decoratie van de stad, door Ten Kate Flowers & Decorations. Daardoor dompelen we de stad vanaf half november volledig in kerstsferen. Daarnaast doen veel bedrijven mee aan onze website Bezorgenindeventer.nl, denken al veel horecaondernemers na over het bezorgen van kerstdiners en verlaagt bijvoorbeeld de Centrumgarage de parkeertarieven op doordeweekse ochtenden, om het stadsbezoek op rustige momenten te stimuleren.’’

Extra bijzonder is de gisteren gelanceerde Binnenstad Cadeaukaart. “Een waardebon die je bij winkels én horecagelegenheden in Deventer kunt gebruiken. Allereerst een leuk cadeau, maar ook een slimme manier om lokale ondernemers de komende maanden te steunen.’’

Kracht van saamhorigheid
De binnenstadsmanager hoopt dat we straks kunnen terugkijken op een winterperiode die alles had: warmte, sfeer en oog voor elkaar. “Ik hoop dat we de juiste balans vinden tussen gezondheid en genieten. We hebben eerder laten zien dat we het konden in Deventer’’, verwijst hij naar het voorjaar. “Door heel nauw met elkaar samen te werken vonden we snel slimme manieren om de binnenstad levendig te houden. Of het nu om Bezorgenindeventer.nl gaat, of de ruimere indeling van de terrassen, de looproutes in de stad en de heldere gezamenlijke communicatie. Daardoor hebben veel ondernemers, hoewel de klappen voor sommigen enorm waren, het verlies aan inkomsten iets kunnen beperken. Met diezelfde saamhorigheid, goede organisatie en creativiteit kunnen we ook de komende tijd weer de sfeervolste binnenstad van Oost- en Noord-Nederland zijn. Dat weet ik zeker.’’

Door Luuk Talens

Vorig artikelWedstrijd SC Telstar tegen Go Ahead Eagles vanavond live op Deventer radio
Volgend artikelDoneer je herdraagbare schoenen voor dak- of thuisloze