We kijken met een nieuwe blik naar Deventer. Wat vinden wij bijzonder aan onze gemeente? Deventer is authentiek, eigenwijs en vernieuwend en het is een Hanzestad. Harry Webers vertelt over Deventer als vernieuwende Hanzestad.

De economische voorspoed én de maatschappelijke glorie van de Hanzetijd kunnen terugkeren in Deventer, meent VVV-voorzitter Harry Webers. Zonder Calimero-gedrag maar wel mét lef, ondernemersgeest en noaberschap.

Door Luuk Talens

Een 7-jarig jongetje liep in 1965 langs de ‘Keutelbeek’ in Geleen. Getroffen door de watervervuiling beloofde hij zijn ouders de beek ooit schoon te maken. Hij zou later als directeur van raadgevend ingenieursbureau Witteveen+Bos in Deventer verantwoordelijk zijn voor waterzuiveringstrajecten over de hele wereld. Dat jongetje loopt nu als de 61-jarige Harry Webers met een nieuwe jongensdroom door de straten van zijn woonplaats Deventer. Nu belooft hij zijn stadsgenoten dat hij de aanjager zal zijn van nieuwe economische, maatschappelijke en culturele voorspoed. De Nieuwe Hanze, met Deventer als bloeiend middelpunt.

Weg met die bescheidenheid

“We moeten af van die bescheidenheid in Deventer’’, zegt Harry Webers, trots uitkijkend over de Brink. “We zijn inmiddels een 100.000-plus stad met enorme kwaliteiten en potenties. Dat mogen we veel meer uitstralen’’. De laatste jaren lieten we ons echter te vaak de kaas van het brood eten. “Grote bedrijven haalden hun hoofdkantoren en directies weg uit Deventer, internationale techbedrijven kozen voor Enschede als vestigingsplaats, Zwolle heeft topopleidingen die vanuit het hele land studenten trekken en Zutphen heeft twee grote musea samen opnieuw gehuisvest. Om nog maar te zwijgen over de duizenden talentvolle jongeren die naar het westen trekken en waarschijnlijk nooit meer terugkeren. Ik wil met mijn plus-denken een grote beweging op gang brengen waarmee we onze stad weer laten uitblinken op het gebied van economie, maatschappij, cultuur en onderwijs.’’

Van ambities naar plannen

Waar Webers aan denkt? “We kunnen unieke mbo- en hbo-opleidingen ontwikkelen die aansluiten bij de grote maatschappelijke uitdagingen. Bijvoorbeeld het opleiden van technisch geschoolde vakmensen voor de energietransitie. We kunnen onze evenementen een kwaliteitsimpuls geven en nog internationaler neerzetten. We kunnen onze pijlen richten op buitenlandse toptalenten en studenten. We kunnen ervoor zorgen dat directies en medewerkers van grote bedrijven en politici weer in onze stad gaan wonen. We kunnen het College stimuleren om verder te kijken dan de begroting en royaal te blijven investeren in onze economie en onze maatschappij.’’

Authentiek, eigenzinnig en vernieuwend

Zo’n initiatief past perfect bij onze Hanzestad, vindt Webers. Het staat namelijk voor lef, ondernemerschap, gemeenschapszin en sociale innovatie. Eigenschappen die in onze genen zitten. “Die waarden stonden ook centraal in de tijd van de Hanze, mijn grote inspiratiebron.’’ Dit samenwerkingsverband tussen 200 steden in Noord-Europa maakte Deventer rijk, machtig en beroemd. “Maar meer dan dat. Hanzesteden investeerden ook in de maatschappij, waardoor we voorop liepen in kunst en cultuur (Gerard ter Borch, de Rembrandt van het Oosten), onderwijs (Hegius, Revius, Erasmus), gezondheidszorg (Zorggroep Solis en het St. Elizabeths Gasthuis) en religie (Geert Grote, Thomas à Kempis). Ik ben al enkele jaren bezig om de Hanze nieuw leven in te blazen. Op basis van dezelfde waarden, maar met de uitdagingen van nu. De Nieuwe Hanze.’’

Hoofdstad Deventer

De Nieuwe Hanze betekent voor Webers bijvoorbeeld samenwerking op het gebied van duurzaamheid, energie en nieuwe technologie tussen gemeenten in Oost-Nederland én Duitsland. “Hierbij kunnen we van elkaar leren en uitdagingen samen oppakken. Hoe kunnen we praktische opleidingen koppelen aan de huidige maatschappelijke uitdagingen en tegenstellingen? Hoe kunnen we bij onze culturele programmering ook naastgelegen gemeenten betrekken? Door te plus-denken, elkaar iets te gunnen en langdurig samen te werken met steden en regio’s met dezelfde waarden en geschiedenis, ook over de grens, kan een betekenisvol economisch blok ontstaan.’’

Webers ziet op termijn zelfs een intensieve Europese samenwerking tussen alle landen rondom de Noordzee en Oostzee voor zich. Een economische Hanzeregio met ruim 300 miljoen inwoners, vergelijkbaar met de Verenigde Staten. “En met één stad op het scharnierpunt van belangrijke transportwegen zoals de A1 en de grote rivieren zoals de IJssel: Deventer. Deventer als hoofdstad van De Nieuwe Hanze, waarom niet?’’

De toekomst

Voor Webers is De Nieuwe Hanze een jongensdroom, maar het is beslist geen utopie. Hij neemt tot 2026 de tijd om zijn ideeën te verkondigen en een beweging op gang te brengen. “Dan heb ik tien jaar zendingswerk gedaan’’, lacht hij. “Ik hoop dat ik dan genoeg mensen heb geënthousiasmeerd. Ik geloof dat de sleutel bij het onderwijs en onze jeugd ligt. Als jongeren net als ik worden besmet met het Hanzevirus dan kunnen ze met lef, ondernemersgeest en noaberschap die duurzame Nieuwe Hanze in de toekomst echt vorm en inhoud geven.’’

Vorig artikelRichard Thannhauser overleden
Volgend artikelKeurslager Dalhuisen naar Winkelcentrum Colmschate